Odnośnie Portalu

Copyright © 2019 Medziugorje "Mir" - Polski Serwis Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Medjugorje e-cards

Newsletter

Kardynał Schönborn podkreśla "dobre owoce" z Medziugorja

     W programie telewizyjnym "Orientacja" kardynał Christoph Schönborn podkreślił w dyskusji na temat miejscowości maryjnej Medziugorje, że "ostateczny osąd należy do Kościoła. Ale jedno jest pewne: ludzie doświadczają tam w szczególny sposób opieki i bliskości Matki Bożej".

     Kardynał Christoph Schönborn podkreślił liczne "dobre owoce", które hercegowińska miejscowość maryjna Medziugorje przynosi corocznie w formie nawróceń lub powołań u wielu osób. W wywiadzie udzielonym w programie "Orientacja" austriackiej stacji ORF w niedzielę, 10 stycznia 2010 roku, wiedeński arcybiskup stwierdził również, że nie chce w ten sposób uprzedzać osądu Kościoła w sprawie Medziugorja.

 

"Ostateczny osąd należy do Kościoła"

 

  • r_schoenborn_09_ernst

"Chciałem się dowiedzieć, dlaczego ludzie wracają z Medziugorja

z poruszonym sercem", powiedział kardynał Schönborn.

 

"Ostateczny osąd należy do Kościoła. Ale jedno jest pewne: ludzie doświadczają tam w szczególny sposób opieki i bliskości Matki Bożej. Z pewnością nie pielgrzymowali by tam przez długi czas tak licznie, gdyby czegoś w tym nie było. I jednoznacznie można stwierdzić: są tam dobre owoce. Nie ma dymu bez ognia. A tam najwyraźniej płonie ogień" - powiedział kardynał Schönborn. Przebywał on na przełomie roku z prywatną wizytą w miejscowości maryjnej Medziugorje. Spotkał się tam również ze wspólnotą "Cenacolo". O swoich osobistych pobudkach tej wizyty kardynał powiedział: "Miałem życzenie pomodlić się i osobiście poznać ową miejscowość, która jest celem i silnym impulsem dla tak wielu ludzi również z mojej diecezji. Chciałem się dowiedzieć, dlaczego ludzie wracają stamtąd z poruszonym sercem".

 

Różne poglądy na temat Medziugorja

 

Kardynał Schönborn w wywiadzie dla programu "Orientacja" zajął stanowisko również w sprawie listu biskupa diecezji Mostar-Duvno, Ratko Perića, w którym napisano, że wizyta kardynała nie może być odczytywana jako akt uznania autentyczności objawień z Medziugorja oraz że "przysporzyła ona lokalnemu Kościołowi nowych trosk". Wiedeński arcybiskup odpowiedział na to, że "z pewnością nie postąpił wbrew prawu przynależnemu biskupowi oraz kardynałowi". Na temat spraw, które jeszcze nie są ostatecznie rozstrzygnięte, można mieć ponadto różne poglądy. Kardynał wyraził poza tym przekonanie, że zarówno biskup Mostaru jak również on sam czekają z ufnością na osąd Kościoła w sprawie Medziugorja i powinni mu się "zawierzyć". Ostateczna ocena Kościoła w sprawie "objawień maryjnych", które rozpoczęły się 24 czerwca 1981 roku, w dalszym ciągu nie została wydana.

 

Źródło: Kuria Wiedeńska