Rekolekcje maryjne z o. Jozo Zovko na wyspie Badija

 

DROGIE DZIECI ! 36 LAT JUŻ JESTEM Z WAMI

Pielgrzymka wczaso-rekolekcje z o. Jozo Zovko na wyspie BADIJA i Zesłanie Ducha Świętego w Medziugorju - 26 maj – 5 czerwiec 2017 r.

Z homilii o. Branko Radoś na 35. rocznicę Objawień:

Przebacz nam Maryjo, że te przyziemne pensjonaty stały się dla nas ważniejsze od mieszkań, które przygotowuje dla nas Twój Syn. Przebacz, że ta Góra Objawień stała się dla nas zbyt zwyczajną, a góra Kriżevac zbyt stromą i zapomnieliśmy jaki jest z niej widok. Przebacz, że dla nas ważniejszym stało się być nowoczesnym niż Bożym. Przebacz nam Maryjo, że moda jest przed pobożnością, marnotrawstwo przed skromnością, fałszywa wielkość przed pokorą.

I. PLANOWANY PROGRAM PIELGRZYMKI - WCZASO-REKOLEKCJI

1. 26.05.17 – (piątek) – Kraków Łagiewniki rozpoczęcie rekolekcji zbiórką w godzinach rannych na parkingu między Bazyliką a Domem Duszpasterskim, pakowanie bagażu. Msza św. w klasztorze Sióstr. Dla chętnych śniadanie (17 zł) w Domu Duszpasterskim. Osoby spoza Krakowa mogą skorzystać z noclegu za dodatkową opłatą (koszt noclegu - 40zł) np. u Sióstr Miłości Naszej Pani Dobrej i Nieustającej Pomocy w Łagiewnikach, ul. Pasieczna 2 (równoległa do ul. św. S. Faustyny), tel: 12/2667631 – wieczorem. Zgłoszenia, (ze względu na język włoski Sióstr) najlepiej dokonać przez Redakcję przez zaznaczenie tego na formularzu zgłoszeniowym.

2. Przejazd non stop przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację na przeprawę promową na wyspę Badija.

3. 27.05.17 – (sobota) – przeprawa promowa na wyspę Badija i rozpoczęcie wczaso-rekolekcji z o. Jozo Zovko.

4. Od 27.05.17 – (sobota) do 01.06.17 (czwartek) pobyt na wyspie Badiji. Rekolekcje według programu przygotowanego przez o. Jozo Zovko. Zakwaterowanie w klasztorze. Noclegi z pościelą, wyżywienie: 3 x posiłek dziennie.

5. 01.06.17 (1. czwartek) – Zakończenie rekolekcji i przejazd do Medziugorja. Pobyt w Medziugorju, zakwaterowanie w wiosce w pobliżu kościoła u gospodarzy, którzy w pierwszych latach Objawień spali na ziemi oddając swoje łóżka pielgrzymom a nie w light pensjonatach, których teraz jest pełno. Do dyspozycji pielgrzymów kuchnia z pełnym wyposażeniem, noclegi z pościelą, wyżywienie 2 x posiłek dziennie – śniadania i obiadokolacja.

6. 02.06.17 (1. piątek) – uczestnictwo w modlitwie za tych, którzy nie doświadczyli miłości Bożej i objawieniu dla Mirjany zazwyczaj przy Niebieskim Krzyżu.

7. 03.06.17 (1. sobota) – zawierzenie Matce Bożej.

8. 04.06.17 – (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego. Wyjazd z Medziugorja po wieczornym nabożeństwie. Powrót non stop bez noclegu. Wywozimy pokój dla Polski i umocnienie przywożone przez powracających do domu pielgrzymów. Przyjazd do Polski – do Krakowa po ok. 22 godz. jazdy.

II. KOSZT REKOLEKCJI planowany – 450 zł + 550 euro obejmuje:

1. Ubezpieczenie pielgrzymów pakietem „Pielgrzym” w firmie Signal Iduna na kwotę: koszty leczenia - 10 000 euro, nieszczęśliwe wypadki - 7000 zł, bagaż - 800 zł,

2. Noclegi z pościelą. Osobom, które chrapią polecamy spray do gardła DATONG, osobom, które mają problemy ze spaniem - stopery. Zachowujemy się cicho, nie szeleścimy reklamówkami, itp.

3. Pełne wyżywienie na wyspie – trzy posiłki i śniadania, obiadokolacje w Medziugorju. Post w 1.piątek, wyżywienie postne: chleb i woda, lub typowa zupa jednogarnkowa tzw. ciorba.

4. Przejazd autokarem marki zachodniej: video, barek, wc.

5. Opiekę duszpasterza i pilota, materiały informacyjne.

6. Koszt założony przy grupie 50 osób i bez Vat na Chorwacji i kosztów promu.

7. Ofiara na zakończenie rekolekcji dla o. Jozo będzie zbierana oddzielnie. Można też Go wspomóc intencjami Mszy Świętych własnych lub powierzonych od znajomych. Koszt pobytu wydaje się wysoki, ale jest to nasz udział (cegiełka) w odbudowie kompleksu klasztornego na tej wyspie, który Ojciec remontuje. Natomiast koszt ten wcale nie jest wygórowany w porównaniu z ofertami biur podróży wczaso-pielgrzymek Chorwacja/Medziugorje, różnica jest ok. 100 euro.

III. INFORMACJE PRAKTYCZNE

1. UBIÓR - należy zabrać ze sobą rzeczy wygodne. Strój odpowiedni do przebywania na plaży (kąpielowy) i w miejscach świętych: czyli nieprzezroczyste ubrania, spódnice lub sukienki bez rozcięć, spódnice i spodnie - jeżeli krótkie - to poniżej kolan, bluzki co najmniej z krótkim rękawem, nie na szelkach i ramiączkach, bez bluzek ukazujących pępek i brzuch i spodnie normalne, nieobcisłe (żadne leginsy czy temu podobne, chyba że służą jako rajstopy pod spódnicą lub tuniką), ubiór niewyzywający - odzież nie powinna służyć jako pokusa mimo tego, że jedziemy na wczasy. Skromność zdobi kobietę (2P 3,3-4), a nie odkryte na pożądanie części ciała, wtedy „jej dusza jest pusta". Mogą być dresy i kapcie do podróży, wygodne buty, peleryna, parasol, rzeczy osobiste, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, klapki pod prysznic.

2. WYŻYWIENIE - prowiant na drogę, pierwszy wspólny posiłek dopiero na wyspie, podczas drogi postoje w przydrożnych zajazdach, termosy, własne lekarstwa.

3. WALUTA - Euro na drobne zakupy, na ofiarę na Mszach Świętych, na WC na postojach (niekiedy są płatne).

4. PAKOWANIE - mały bagaż podręczny do środka autobusu, bagaż podstawowy do bagażników.

5. TŁUMACZENIE – istnieje możliwość w przypadku większej ilości grup polskich, że nabożeństwo wieczorne będzie tłumaczone symultanicznie, dlatego należy zaopatrzyć się w radyjka lub komórki ze słuchawkami do odbioru fal FM 92,7.

6. INNE - Pismo Święte, śpiewniki, kto ma brewiarz może zabrać bo będzie jutrznia, plecaczek lub torba na ramię, latarka, ksero danych z paszportu lub dowodu spakowane w bagażu głównym, 3 reklamówki jednorazówki na zbieranie śmieci.

7. TELEFONY KOMÓRKOWE – proszę sprawdzić u swojego operatora koszt połączeń i sms-ów z BiH i Chorwacją.

8. RZECZY OBOWIĄZKOWE - zdrowotna karta EKUZ - wyrobienie jej w NFZ leży we własnym zakresie, nie odsyłać wniosków do Redakcji tylko do odpowiedniej placówki NFZ, wpisać należy Chorwację jako państwo pobytu.

IV. POBYT W MEDZIUGORJU:

Pielgrzymi mogą uczestniczyć w stałych punktach życia parafii w:

1. Codziennym międzynarodowym nabożeństwie rozpoczynającym się o godz. 18.00 modlitwą różańcową. Nabożeństwo wieczorne obejmuje: trzy części Różańca św., Mszę św., poświęcenie dewocjonaliów, modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała, oraz programie indywidualnym grupy:

2. Wspólne, modlitewne wejście na:

- Podbrdo – Górę Objawień, tu Matka Boża rozdaje dary, tylko trzeba je wziąć, wszyscy schodzą z niej obdarowani łaskami,

- Kriżevac – Góra Krzyża – Gospa prowadzi do Jezusa pod Krzyż, po łaski do dźwigania krzyża codziennego mocą Bożą.

3. Spotkaniach ze wspólnotami zawiązanymi w Medziugorju (np. Cenacolo, Wspólnota Królowej Pokoju, itp.), oo. Franciszkanami i Widzącymi w miarę ich obecności w parafii.

4. Najważniejszym spotkaniu z Matką Bożą i Panem Jezusem w czasie przez siebie wybranym, aby nam go nie zabrakło. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracyjnej codziennie od 14.00 - 18.00 i w wieczornej Adoracji we wtorki i w soboty od godz. 22.00 - 23.00.

5. W wyjeździe do Tihaljiny i do Szirokiego Brijegu, w miarę dostępnego czasu.

 

Kontakt i informacje: w Redakcji – 501710620; 12/4130350, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ,

Wpis na listę następuje po wpłacie zaliczki pieniężnej i przesłaniu wypełnionego dokładnie kwestionariusza osobowego.

PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚMY NA PIELGRZYMCE, KTÓRA WYMAGA POŚWIĘCENIA, OFIARY I WYRZECZEŃ, ABY PANU JEZUSOWI W TOBIE I BLIŹNIM Z TOBĄ BYŁO DOBRZE, A NIE NA WYCIECZCE TURYSTYCZNEJ

Regulamin dla pielgrzymów

Drodzy pielgrzymi! W imieniu wszystkich kapłanów, którzy sprawują posługę w parafii Medziugorje witam was bardzo serdecznie. Aby wasz pobyt był jak najbardziej owocny proszę bardzo o zapoznanie się z Regulaminem i stosowanie się do niego:

1. Msze święte sprawowane są jedynie w kościele parafialnym. W kaplicy adoracji Mszę św. można sprawować jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu. Zgodnie z zarządzeniem Kościoła zabrania się sprawowania Mszy świętej w pensjonatach, w domach prywatnych, na wzgórzach jak również w jakiejkolwiek wspólnocie czy kaplicy, znajdującej się na terenie parafii Medziugorje.

2. Publiczne zgromadzenia modlitewne na terenie parafii mogą być organizowane wyłącznie po uzyskaniu zgody od proboszcza.

3. Na spotkania z pielgrzymami na terenie kościoła zezwala się jedynie kapłanom pracującym w parafii. Pozostali, zobowiązani są poprosić o zgodę proboszcza.

4. Nikt nie ma prawa, aby modlić się nad innymi osobami ani w kościele ani na terenie przykościelnym.

5. Księża proszeni są o włączenie się do koncelebry podczas wieczornej Mszy świętej. Prosimy zabrać ze sobą albę, stułę i celebret. Proszeni są również o spowiadanie pielgrzymów z danej grupy językowej (dotyczy księży posiadających stosowną jurysdykcję).

6. Przewodnicy grup pielgrzymkowych proszeni są o umawianie spotkań z kapłanami i wizjonerami w Biurze Informacyjnym.

7. Uprasza się grupy pielgrzymkowe, by zaangażowały przewodnika, który posiada odpowiednie przygotowanie do prowadzenia grup pielgrzymkowych w Medziugorju.

8. Przewodnika można wynająć w Biurze Informacji w sanktuarium. Prosimy przewodników grup pielgrzymkowych, by informowali o przyjeździe grupy i liczbie pielgrzymów w Biurze Informacyjnym.

9. Prosimy, by nie organizować żadnego programu dla pielgrzymów w czasie trwania wieczornego nabożeństwa.

10. Teren przykościelny, Góra Objawień i Kriżevc to miejsca modlitwy. W związku z tym prosimy o stosowne zachowanie, zachowanie ciszy i odpowiedni ubiór, tak aby nie przeszkadzać innym podczas modlitwy. Prosimy również o zachowanie czystości.

11. Prosimy, by nie palić świec na Górze Objawień i na Kriżevcu. Świece można palić jedynie przy krzyżu obok kościoła. Prosimy również, by nie zostawiać żadnych dewocjonaliów ani na Górze Objawień ani na Kriżevcu.

12. W kościele i w miejscach modlitwy palenie papierosów jest surowo wzbronione.

13. Mając świadomość Bożej obecności oraz by zachować atmosferę modlitwy i skupienia zabrania się fotografowania podczas Mszy św. i adoracji.

14. Zabrania się zbierania jakichkolwiek datków z wyjątkiem ofiary zbieranej w czasie Mszy świętej. Jeżeli zauważą Państwo podobne praktyki prosimy o poinformowanie Biura Informacyjnego.

15. Intencje mszalne, wota, czy też datki na potrzeby sanktuarium mogą Państwo przekazywać w Kancelarii Parafialnej. z Bożym błogosławieństwem

Dr. o. Ivan Sesar, OFM, proboszcz

16. W związku z tłumaczeniem symultanicznym programu wieczornego prosimy organizatorów grup o dokonywanie stosownych opłat w Biurze Informacyjnym, w wysokości 60 euro/autobus.