Boże Narodzenie w Medziugorju

 

     W tym roku w Medziugorju również zgromadzili się licznie wierni z bliższych i dalszych okolic, z innych odległych części świata, a nawet z Korei, Hong Kongu i Macao, aby wspólnie świętować Boże Narodzenie. Zobacz galerię

     Parafianie, razem z wiernymi z sąsiednich parafii i pielgrzymami, przygotowywali się na Boże Narodzenie poprzez Nowennę. Oprócz zwykłego wieczornego programu modlitewnego, przez dziewięć kolejnych dni o godzinie 14.00 na Wzgórzu Objawień odmawiano Różaniec, a o godzinie szóstej rano odprawiano Roraty. Duchowni każdego dnia pozostawali do dyspozycji wiernych, by służyć im Sakramentem Pojednania.

     Bożonarodzeniowe czuwanie Wigilijne zaczęło się o godz. 22.00 od dwugodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. O północy odprawiono Mszę świętą, która zakończyła się około godz. pierwszej. Ojcowie Danko Perutina i Miljenko Šteko prowadzili Adorację; Pasterce zaś przewodniczył ojciec Vjeko Milićević.

     Adoracji towarzyszyła muzyka i śpiew w wykonaniu grupy młodych ludzi, a rozważania i modlitwy tłumaczone były na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, czeski, rosyjski, koreański i chiński. Podczas mszy Świętej śpiewał Parafialny Chór Królowej Pokoju, pod kierunkiem siostry Slavicy Kožul. Radio "Mir" Medziugorje na żywo transmitowało cały nocny program modlitewny.

     W dzień Bożego Narodzenia Mszę Świętą w języku chorwackim odprawiał proboszcz Ojciec Petar Vlašić. Oprawę muzyczną zapewnił parafialny chór pod kierunkiem Siostry Slavicy Kožul.

     W tym roku , "żywa szopka" została urządzona nie od strony zewnętrznego ołtarza, lecz przed głównym wejściem do kościoła. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku wspólnota "Cenacolo" zbudowała w całości "małe Betlejem", a w dzień Wigilii jej członkowie dali przedstawienie odgrywając "żywą szopkę", i powtórzyli je w dzień Świętych Młodzianków Męczenników 28 grudnia. Występ trwał godzinę. Tego samego dnia o godz. 15.00 odbyła się Msza Święta dla dzieci, którą celebrował Ojciec Vjeko Milićević, udzielając dzieciom uroczystego błogosławieństwa. Rodziców i dzieci powitał sam proboszcz parafii. W okresie bożenarodzeniowym, w piątki, zamiast pod krzyżem, będziemy modlić się przed żłóbkiem. W tym roku żywa szopka znajduje się przed wejściem do kościoła, tak więc wierni udający się na Mszę, wpierw praktycznie "przechodzą przez Betlejem". Dlatego w kościele nie ma tradycyjnej szopki. U stóp ołtarza leży na sianie tylko Dziecię Jezus, które błogosławi swój lud...