Valentin Inzko w Medziugorju


Valentin Inzko, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie odwiedził Medziugorje


medjugorje

 

Valentin Inzko, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie przybył do Medziugorja w sobotę 19 Kwietnia 2009 roku. Do tej pory był w tym miejscu 20 razy. W sobotę uczestniczył w wieczornej Mszy św. o godzinie 18.00. Rozmawialiśmy z nim podczas jego pobytu.

Panie Inzko, jak się Pan czuje w Medziugorju?

Fantastycznie! W mojej duszy jest pokój i szczęście. Czuję, że tu otrzymałem jakąś pomoc i siłę, której tak bardzo potrzebuję.

Kiedy po raz pierwszy usłyszał Pan o Medziugorju?

Po raz pierwszy usłyszałem o objawieniach Matki Bożej w 1982 roku. Swoją pierwszą wizytę odbyłem rok później, w 1983 roku. Pamiętam, że nie pozwolono mi wówczas zostać w hotelu "Čitluk" dzisiejszym hotelu "Brontjo" - mimo, że był on pusty, ponieważ nie zapowiedziałem swojej wizyty i byłem wtedy jeszcze młodym dyplomatą w Belgradzie. To były czasy komunizmu. Przespałem się wówczas w samochodzie.

Panie Inzko, jakie są Pańskie wrażenia z Medziugorja?

Nie widziałem żadnych cudów, ale cuda działy się we mnie samym. Możemy odczuwać Boży pokój i myśleć o innych wartościach. Tutaj ludzie zmieniają się, zaczynają myśleć inaczej.

Kiedy ponownie wybiera się Pan do Medziugorja?

Najpóźniej 25 i 26 czerwca, na rocznicę objawień Matki Bożej, być może wcześniej, nie wiem tego. Jak tylko będę w tym regionie, odwiedzę Medziugorje. Byłem tutaj w październiku i listopadzie zeszłego roku, ale anonimowo. Przyjeżdżam tutaj w celach osobistych i żadnych innych.

Jakie jest dla Pana znaczenie orędzi z Medziugorja?

Wierzę w objawienia w Medziugorju. Czuję tutaj coś specjalnego i orędzia te są bardzo ważne. Najważniejsze jest przesłanie o pokoju. Maryja, Królowa Pokoju, jest akceptowana przez wszystkich, również przez muzułmanów, przez wszystkie kraje cały czas.

Czy śledzi Pan wydarzenia w Medziugorju?

I tak i nie. Wiem, że macie program kulturalny, wiem o Festiwalu Młodych dla młodzieży z całego świata. Słyszałem o radiu MIR Medziugorje, które jest bardzo popularne i rozpoznawalne. Ma wielu słuchaczy.

Na koniec, Pan Inzko powiedział: Wszyscy powinniśmy się zmienić. To jedyna droga na zmianę tego świata. Tak, aby wszyscy ci, którzy uważają się za wierzących, prawdziwie nimi byli i mogli żyć prawdziwie swoją wiarą.

Dragana Dugandžić