JE Wiesław Alojzy Mering

Medziugorje

 

     W dniach 23 - 24 września 2008 r. Madziugorje odwiedził Wiesław Alojzy Mering, biskup diecezji Włocławskiej wraz z 28 księżmi z tejże diecezji oraz diecezji Gnieźnieńskiej, Chełmińskiej i Toruńskiej z Polski. Diecezja Włocławska znana jest głównie z tego, że urodzili się w niej siostra Faustyna, o. Maksymilian Kolbe i kardynał Wyszyński.

 

Od 15 do 26 września razem spędzali tu urlop - poznawczą i modlitewną podróż - po Słowenii, Chorwacji, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. Odwiedzili różne sanktuaria i modlitewne miejsca, a jednym z najważniejszych celów ich podróży było Medziugorje, gdzie przyjął ich ks. Miljenko Šteko, Wikariusz Hercegowińskiej Franciszkańskiej Prowincji oraz kierownik Informacyjnego centrum MIR Medziugorje. Opowiedział im o życiu w parafii, o działalności duszpasterskiej, o objawieniach Matki Bożej oraz i orędziach, a także ich znaczeniu. Biskup oraz księża uczestniczyli również w wieczornym modlitewnym programie oraz udali się na Górę objawień. W środę 24 września bp Mering przewodniczył Mszy świętej dla polskich pielgrzymów oraz wygłosił homilię. Obecni tutaj przyznali, że z wielką radością uczestniczyli we Mszy Świętej w języku polskim, oraz uczestniczyli w spotkaniu narodów Bożych z całego świata. Bp Mering z towarzyszami podróży odwiedził także franciszkański kościół w Mostarze, gdzie również przewodniczył Mszy świętej.

 

Swoje wrażenia z Medziugorje bp Mering wyraził słowami:

 

"Cała grupa kapłanów chciała tutaj dotrzeć i zobaczyć miejsce, które przed 27 laty odegrało niezwykle ważną rolę na religijnej mapie Europy. Wczoraj mieliśmy przyjemność bycia z wiernymi odmawiającymi różaniec. Widzieliśmy głęboką i szczerą modlitwę. Dodajmy, że wszystko co się tu odbywa jest naturalne i piękne, pomimo, że istnieją pewne trudności dotyczące uznania Medziugorje. Istnieje głęboka wiara ludzi, którzy modlą się i mamy nadzieję, że to co się tutaj dzieje, w przyszłości zostanie potwierdzone. Rzeczą naturalną jest, że kościół pozostaje ostrożny, ale dowody na to są niezwykle widoczne i dotykają serc wszystkich Pielgrzymów, którzy tu docierają. Kapłani którzy byli już tu wcześniej przyznają, że Medziugorje rozwija się i chciałbym wszystkim tych, którzy stanowią tu opiekę nad pielgrzymami życzyć cierpliwości, wytrwałości i dużo modlitwy. Oni tworzą dobre dzieło, które z pewnością wyda w przyszłości dobre owoce."