Odnośnie Portalu

Copyright © 2022 Medziugorje "Mir" - Polski Serwis Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Medjugorje e-cards

CNA prostuje błędy włoskich mediów

 

Rzym, Włochy 25 czerwca 2015 24:13 (CNA) – Według włoskich przekazów medialnych, 24 czerwca odbyło się spotkanie Kongregacji Doktryny Wiary, by przedyskutować domniemane objawienia maryjne w Medziugorju i doszła do wniosku, że są one nieprawdziwe, jednak uznała Medziugorje jako miejsce modlitwy.

W czwartek, watykański reporter Gianluca Barile napisał: „dla Kongregacji Doktryny Wiary „objawienia” nie miały żadnego nadprzyrodzonego charakteru, dlatego wierni nie mają pozwolenia, aby brać udział w „ekstazach” sześciu „widzących” oraz „widzący” nie mają pozwolenia na ujawnianie tekstów podobno uzyskanych od Maryi.

Według Barile’a negatywny osąd odnoszący się do objawień jest oparty na sprzecznych teologicznych wiadomościach, korzyściach finansowych widzących oraz ich nieposłuszeństwa wobec lokalnego biskupa.

Tymczasem jak podaje CNA:

Watykan nie potwierdził doniesień (które pojawiły się na serwisie IlGiornanle), że spotkanie Kongregacji Doktryny Wiary, które miało mieć miejsce w tym miesiącu omawiało kwestie Medziugorja.

Domniemane objawienia zaczęły się 24 czerwca 1981 roku kiedy sześcioro dzieci w Medziugorju (miasto obecnie znajduję się na terytorium Bośni i Hercegowiny) zaczęło doświadczać wizji, które jak twierdzili, były objawieniami Błogosławionej Dziewicy Maryi.

Według szóstki „widzących” objawienia zawierały orędzie pokoju dla świata, prośbę o modlitwę i post jak również o pewne tajemnice otaczające wydarzenia mające się spełnić w przyszłości.

Mówi się, że troje spośród sześciu dzieci (które są teraz dorosłe) doświadcza objawień codziennie od dnia, kiedy pojawiły się one po raz pierwszy. Objawienia powtarzają się każdego wieczoru, ponieważ nie wszystkie z tajemnic przeznaczonych dla nich zostały przekazane.

Od początku, rzekome objawienia stały się źródłem kontrowersji i nawróceń. Do miasta zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi z całego świata, w celach modlitwy. Niektórzy z nich twierdzili, że doświadczyli cudów w Medziugorju, inni natomiast podważają wiarygodność objawień.

W kwietniu 1991 roku biskupi byłej Jugosławii ustalili, że na podstawie przeprowadzonych badań nie jest możliwe, stwierdzenie czy objawienia faktycznie miały miejsce.

Na podstawie tych badań, Kongregacja Doktryny Wiary ogłosiła w październiku 2013 roku, że duchowni i wierni nie mają pozwolenia na uczestniczenie w spotkaniach, konferencjach lub publicznych obchodach, podczas których wiarygodność tych „objawień” mogłaby być uznana za oczywistą.

W styczniu 2014 roku, Komisja Watykańska zakończyła dochodzenie w sprawie rzekomych objawień pod względem doktryny i ich dyscyplinarnych aspektów i przedstawiła orzeczenie do Kongregacji Doktryny Wiary.

Kiedy Kongregacja Doktryny Wiary skończy analizę orzeczenia komisji, to sfinalizuje ostateczny dokument o Medziugorju, który będzie przekazany papieżowi, który podejmie ostateczną decyzję.

W tym miesiącu Papież Franciszek odwiedził Bośnię i Hercegowinę, jednak odmówił wizyty w Medziugorju. Podczas lotu powrotnego do Rzymu oświadczył, że dochodzenie w sprawie objawień jest prawie ukończone.