Oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej w sprawie Medziugorja

 

     W związku z niewłaściwym traktowaniem stanowiska Kościoła i rozsiewaniem fałszywych informacji, umieszczamy poniżej oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej, zaczerpnięte z www.radiomaria.it

Drodzy przyjaciele, w zeszłym roku tę sławną hercegowińską parafię nawiedziły 2 miliony pielgrzymów ze wszystkich stron świata, z czego 600.000 stanowili Włosi, a około 35.000 kapłani. Ze wzgledów duszpasterskich ważne jest, aby pielgrzymi poznali wytyczne Stolicy Apostolskiej odnośnie mających tam miejsce wydarzeń. Ewentulane odmienne stanowiska należy traktować wyłącznie jako prywatna opinię.

Stanowisko Stolicy Apostolskiej, jasno wyrażone w wielu dokumentach streścił niedawno Jego Eminecja kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu, w książce "Ostatnia widząca z Fatimy" - (Wyd. Rai-Rizzoli - str. 103-107). Jego Świątobliwość Benedykt XVI osobiście opatrzył tę książkę swoją przedmową.

Oto co stwierdza w tej kwestii kard. Bertone:

 

1. "Oświadczenia biskupa Monstaru odzwierciedlają prywatną opinię i nie stanowią ostatecznego, oficjalnego sądu Kościoła" Oświadczenie to wytrąca broń z ręki tym wszystkim, którzy posługują się słowami biskupa Monstaru, aby w imieniu Kościoła atakować Medziugorje.

 

2. "W mocy pozostaje oświadczenie biskupów byłej Jugosławii, wydane w Zadarze 10 kwietnia 1991 r., które pozostawia wolną drogę przyszłym badaniom. Weryfikacja zatem będzie trwała nadal." W swoim czasie Stolica Apostolska sama nie przyjęła oceny komisji nominowanej przez biskupa i zdecydowała o powierzeniu przypadku Konferencji Biskupów byłej Jugosławii. Ta ostatnia pozostawiła wolną drogę przyszłym badaniom, jako że objawienia nie dobiegły jeszcze końca. Nie jest więc prawdą, że Konferencja Biskupów byłej Jugosławi wydała negatywny osąd.

 

3. "W między czasie zezwala się wiernym na prywatne pielgrzymki pod przewodnictwem duszpasterzy". Prywatne pielgrzymki to takie, które organizowane są przez wiernych lub przez świeckie agencje, przy czym podkreśla się, że dobrze, aby kierowali nimi kapłani. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza ze względu na posługę spowiedniczą.

 

4. "Na koniec, wszyscy katoliccy pielgrzymi mogą odwiedzać Medziugorje, miejsce kultu maryjnego, gdzie możliwe jest praktykowanie wszystkich form pobożności". Potwierdza to całkowitą swobodę pielgrzymów do odwiedzania Medziugorja, które Kościół uznaje za miejsce kultu maryjnego, gdzie można uczestniczyć we Mszy św., przystąpić do spowiedzi, odprawić Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu itd.

 

Takie jest drodzy przyjaciele, oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej odnośnie Medziugorja oraz jej wytyczne, przedstawione przez kardynała Sekretarza Stanu i zatwierdzone przez samego Ojca Świętego. Wyrażając swoją wdzięczność wspominamy o nich w modlitwach do Królowej Pokoju, w nadziei, że ich zalecenia wszędzie spotakją się z posłuszeństwem i pokorą.

 

O. Livio Fanzaga