Gospa

 

     Gospa - po chorwacku znaczy "Pani". I tak ją nazwała szóstka dzieciaków z bośniacko - hercegowińskiej wsi Medziugorje, kiedy 24 czerwca 1981 roku Pani ukazała się im jaśniejąca jak na świętym obrazie, mając dzieciątko na ręku. Dzieciaki szły przez wzgórze Podbrdo. Wracały absolutnie szczęśliwe i przekonane, że muszą na Podbrdo znów przyjść zaraz następnego dnia. Zabrały z sobą jeszcze dwójkę przyjaciół. Dwudziestego piątego czerwca Gospa też oczekiwała na dzieci. I wtedy zaczęła z nimi rozmawiać. Następnego dnia jednak dopiero przedstawiła się jako Błogosławiona Maryja Dziewica. Objawienia w Medziugorju trwają po dziś dzień, a do sanktuarium zbudowanego na wzgórzu Podbrdo przybywają miliony pielgrzymów z całego świata. Mnożą się informacje o licznych w tym miejscu nawróceniach osób oddalonych od Boga i niewierzących a także o uzdrowieniach z nieuleczalnych chorób. Wizjonerzy wciąż są ci sami, choć od dawna dorośli i tylko trojgu spośród nich dane jest nadal oglądać i słuchać Gospę. Oto kim są:

Jakov Čolo

Urodzony w 1971 roku. Matka Boża objawiała mu się codziennie od 25 czerwca 1981 roku do 12 września 1998 roku. Tego dnia Gospa powierzyła mu ostatnią, dziesiątą tajemnicę i powiedziała, że do końca jego życia będzie mu się objawiać raz w roku, na Boże Narodzenie. Jakov w 1993 roku ożenił się z Włoszką, Annalisą Barozzi. Mają trójkę dzieci. Mieszkają na stałe w Medziugorju.

Ivan Dragićević

Urodzony w 1965 roku. Do dnia dzisiejszego ma codzienne objawienia. Ożenił się w 1994 roku z Amerykanką, Laureen Murphy. Mają trójkę dzieci. Część roku spędzają w Bostonie, część w Medziugorju.

Mirjana Dragićević-Soldo

Urodzona w 1965 roku. Codzienne objawienia miała od 24 czerwca 1981 roku do 25 grudnia 1982 roku. W ostatnim dniu codziennych objawień Matka Boża powierzyła jej ostatnią tajemnicę i powiedziała, że będzie jej się ukazywać raz do roku, 18 marca, do końca życia. Od 2 stycznia 1997 roku Mirjana zna godzinę nadejścia Matki Bożej i spotkanie jest otwarte dla wiernych. Mirjana wyszła za mąż za Marka Soldo. Ma dwoje dzieci, mieszka w Medziugorju. Mijana, jako jedyna z widzących ma wyższe wykształcenie.

Ivanka Ivanković-Elez

Urodzona w 1966 roku. Matka Boża objawiała się jej codziennie od 24 czerwca 1981 roku do 7 maja 1985 roku. Tego dnia Matka Boża powierzyła jej ostatnią, dziesiątą tajemnicę i obiecała, że będzie się jej objawiać raz do roku, 25 czerwca, do końca życia. W 1986 roku wyszła za mąż, za R.Elez. Ma trójkę dzieci.

Vicka Ivanković

Urodzona w 1964 roku. Do dziś ma codzienne objawienia. Wyszła za mąż za Mario Mitajovicia w 2002 roku. Mają dwójkę dzieci. Gospa powierzyła jej już dziewięć tajemnic.

Mirja Pavlović-Lunetti

Urodzona w 1965 roku. Ma codzienne objawienia od 25 czerwca 1981 roku do dziś. Poprzez nią Matka Bożą kieruje comiesięczne orędzia do parafii i świata 25 dnia każdego miesiąca. Wyszła za mąż za Paola Lunetti. Ma czterech synów. Mieszka we Włoszech. Jest powiernicą dziewięciu tajemnic.

Widzący jednego dnia:

 

Ivan Ivanković. Urodzony w 1960 roku. Widział Matkę Bożą tylko 24 czerwca 1981 roku.

Milka Pavlović. Urodzona w 1968 roku. Widziała Matkę Bożą tylko 24 czerwca 1981 roku.

 

ks. dr Maciej Arkuszyński